MIn dotter är 10 månader och har små uppåthöjda utslag i ansiktet närmare bestämt i en båge från näsroten och sträcker sig lite under kinden. Det ser ut som “små plättar” som flyter samman i stort sett färglösa. Dessa kom i samma veva som hon var febrig och förkyld. Men det var ca 2 veckor sedan och utslagen är kvar och har spridit sej något. Hon verkar inte ha ont av det. Jag smörjer henne med locobace repair men det blir inte bättre. När hon var 5 veckor gammal blossade utslag upp över hela ansiktet. Men vi fick kortison och de försvann på någon vecka. Sedan dess har hon ej haft problem med det igen. Jag tycker mig inte se någon likhet på utslagen som hon har idag och det som hon hade när hon var 5 vecokor. Vad är detta?
Mvh Sofia
Barn med märkliga “plättar” i ansiktet
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?
Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?
Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.