Hej, min styvdotter på 10 har väldigt torr hud, sprickor i vecket vid örsnibbarna och eksem på armbågar knän, smalben etc. För ca ett år sedan tog hennes mamma henne till salong så att hon fick hål i öronen. Dessa hål var det genast besvär med och hålen ville inte läka utan varade mycket. När mamman seda hade i silverörhängen så blev problemet ännu värre med stora “vargömmor” i öronsnibben. Öronen kräver ständig putsning och vill inte läka. De läkte dock när vi satte i små tunna guldringar. Mamman har förbjudit dottern att ha guld pga hon tycker det är fult men guld är det enda som fungerar utan att det varar hela tiden.
Personligen så tror jag inte att hål i öronen är så bra för dottern då hon har problemhud. Jag har själv Krom-Nickel allergi.
Vad ska vi göra? Hur ska vi få ordning på hennes öron? Är det kanske bäst att låta örsnibbarna läka ihop?
Atopisk exemhud och hål i öronen!
Svar till Orolig extramamma
Torr hud med sprickbildning vid örsnibbar och eksem på armbågar och knän låter som atopiskt eksem.
Vi vet idag att en vanlig orsak till uppkomsten av nickelallergi är just tidig håltagning i öronen. Om det tar lång tid för hålet att läka kan detta vara tecken på att nickelallergi uppstått, men det är också vanligt att barn och ungdom med atopiskt eksem får retverkan av metaller mot huden utan att “äkta” kontaktallergi utvecklats.
I detta fall bör man nog göra en utredning med så kallad lapptest för att se om nickelallergi utvecklats.
Om så är fallet kan man använda örhängen som ej innehäller nickel( test för detta finns på Apoteket). Jag tycker det låter väl drastiskt att låta örsnibbarnas hål läka ihop.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Akne och behandling med p-piller
Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.