Ange ditt sökord

Annons:

Alternativ till kortisonkrämer

Jag är atopiker sedan barnsben och har till och från besvärats av böjveckseksem. I vuxen ålder har eksemen mest varit lokaliserade till bröst och ansikte. Efter att ha uteslutit citrusfrukter ur kosten blev eksemen allt ovanligare och jag var helt besvärsfri i cirka 10 år. För cirka åtta år sedan reagerade jag mot en ögoncreme med med svullna, röda och irriterade ögonlock. Jag sökte hudläkare och fick Ultracortenol samt en allergitest som påvisade lätt känslighet mot nickel och högre känslighet mot en vulkningskemikalie i gummi. Enligt läkaren led jag av kontakteksem som visade sig på ögonlocken oavsett var jag kom i kontakt med det jag var känslig mot. Jag höll eksemen i schack med Ulstracortenolen men nu har jag istället fått problem med förhöjt tryck i ögonen. Jag har slutat med daglig användning av kortisonkrämer men ibland är besvären så kraftiga att jag måste behandla trots biverkningarna. Vad ska jag göra för att bli av med mina eksem?

Böjveckseksem eller sk atopiskt eksem är vanligt och drabbar numer ca 20-25% av Sveriges barn. Av dessa har 10-15% kvar sitt eksem i vuxen ålder. Har man detta, är det vanligt att eksemet sitter just i ansiktet och på händerna. Ögonlocken är lite extra känsliga, då huden är tunn och det är lätt att man gnuggar sig i ögonen. Den hud som är känsligast på kroppen för kortison är just ögonlocken. I sällsynta fall kan man få ögonbesvär efter att lokalt ha använt kortsonkräm på ögonlocken.
För att komma ifrån detta bör man trappa ut/dra ner på kortisonanvändningen. Ta bort det som försämrar läget och sen pröva med nåt annat. Det som brukar användas är antingen ljusbehandling med UV-ljus (vanligen kombination av UVB+UVA) eller den relativt nyutkomna Protopicsalvan. Denna salva hämmar immunsystemet lokalt i huden på likartat sätt som kortison, men är “kortisonfri”. Det behövs i så fall ett läkarrecept och en läkare som är duktig på eksembehandling. I svårare fall med eksem får man överväga tablettbehandling, det som kallas systembehandling.
/Anders

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 26 oktober, 2004 Publicerad: 26 oktober, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Alternativb

Har ett rött område i ansiktet med blåsor

Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?

Hud & Hår

Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?

Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten