Jag har problemet att jag har finnar på axlarna och överarmarna men ingen annanstans, det händer att man får ett par på andra ställen men annars är det många och nästan alla går att klämma på axlar och överarmarna ner till där t-shirten slutar. Kommer nya dagligen och är ofta ganska stora. Får också längs nyckelbenet men sällan nedanför. Nästan aldrig i ansiktet. Duschar ofta (minst 2ggr dagligen) och tränar regelbundet. Varför uppkommer dem? Varför just där? Vad ska man behandla det med?
Acne på axlar och överarmar
Akne kan mycket väl sitta bara på bröst och rygg och mekanismen för uppkomst är samma som för all akne d.v.s en ökad androgenpåverkan på talgkörlarna som leder till proppbildning i utförsgången, speciell bakterie retar liksom fria fettsyror till en inflammation. A-vitaminsyra i gel har bra effekt på akne på bröst/rygg speciellt om det är så kallad pustulös akne d.v.s de flesta är små varblåsor – som går att klämma – men som du absolut inte skall klämma på. Det blir bara värre!!
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?