Min drygt 6-åriga dotter har under ett par års tid haft stora problem med torrhet ovan och under ögonen. På Apoteket har jag blivit rekommenderad Essex samt Miniderm som jag använt växelvis. Dessa hjälper dock endast för stunden, dvs över natten. Nästa morgon är det likadant igen. Hon flagar något, men det kliar inte nämnvärt, dock gnuggar hon ganska ofta ögonen. Hon har glasögon på heltid, men problemen uppkom redan innan dessa började användas för ett år sedan. Problemet är inte bättre sommartid. Märker också en ökad tendens till torrhet efter bad i simhall/pool.
I övrigt har hon endast haft besvär med “knottriga” överarmar där läkare skrivit ut Propyless. En läkare sade “torrhet” en annan sade “hårsäcksinflammation”.
Vore tacksam för tips ang hennes ögon. Är det bara allmän torrhet eller kan det röra sig om något slags eksem el dyl?
6-åring torr runt ögon
Hej!
Knottrigheten på överarmarna är sannolikt keratosis pilaris, som du kan läsa om i dermatologens patientinformation. Dessa knottror är nästan alltid förenade med atopiskt eksem, eller ärftlighet för detta. Det du beskriver låter som sannolikt atopiskt eksem och mjukgörare är bra för den torra huden men räcker inte som behandling. Det behövs kortisonsalva/kräm alternativt någon av de nyare preparaten Elidel eller Protopic. Kring ögonen ska man ju vara försiktig med kortison, så där kan någon av de nyare preparaten passa bättre. Sök husläkaren för diagnos och behandling, eventuellt remiss till hudspecialist.
FN
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?