Ange ditt sökord

Annons:

6-åring torr runt ögon

Min drygt 6-åriga dotter har under ett par års tid haft stora problem med torrhet ovan och under ögonen. På Apoteket har jag blivit rekommenderad Essex samt Miniderm som jag använt växelvis. Dessa hjälper dock endast för stunden, dvs över natten. Nästa morgon är det likadant igen. Hon flagar något, men det kliar inte nämnvärt, dock gnuggar hon ganska ofta ögonen. Hon har glasögon på heltid, men problemen uppkom redan innan dessa började användas för ett år sedan. Problemet är inte bättre sommartid. Märker också en ökad tendens till torrhet efter bad i simhall/pool.
I övrigt har hon endast haft besvär med “knottriga” överarmar där läkare skrivit ut Propyless. En läkare sade “torrhet” en annan sade “hårsäcksinflammation”.
Vore tacksam för tips ang hennes ögon. Är det bara allmän torrhet eller kan det röra sig om något slags eksem el dyl?

Hej!
Knottrigheten på överarmarna är sannolikt keratosis pilaris, som du kan läsa om i dermatologens patientinformation. Dessa knottror är nästan alltid förenade med atopiskt eksem, eller ärftlighet för detta. Det du beskriver låter som sannolikt atopiskt eksem och mjukgörare är bra för den torra huden men räcker inte som behandling. Det behövs kortisonsalva/kräm alternativt någon av de nyare preparaten Elidel eller Protopic. Kring ögonen ska man ju vara försiktig med kortison, så där kan någon av de nyare preparaten passa bättre. Sök husläkaren för diagnos och behandling, eventuellt remiss till hudspecialist.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 13 mars, 2005 Publicerad: 13 mars, 2005

Liknande frågor

Hud & Hår

Små domningar i ansiktet

Hej, Jag har fått lite domningar (av det stickande slaget fast väldigt milt, som efter en bedövning släppt hos tandläkaren) i ansiktet, på höger sida - runt ögat och på hakan. Långsamt har det börjat vid munnen och nu känns det även runt ögat. Vad är det? Har inte fått fästingbett vad jag vet. Hos min hudterapeut får jag ibland a-vitaminkräm för att få "finare" hy, kan det påverka? Annars vet jag inte riktigt. Men blir rädd att domningen ska bli värre och sprida sig i hela högerhalvan av ansiktet.

Hud & Hår

Utslag i ljumsken

Jag har fått utslag i ena ljumsken och på ena sidan av pungen. Utslagen är röda och en del kommer det ur gult var då jag klämmer på dem. De kliar och svider mycket och jag har dessutom fått en spricka precis i ljumskvecket. Jag har smörjt in det med Inotyol vilket gör att utslagen torkar lite, men jag tycker att utslagen blir fler och fler. I övrigt har jag inga allergier eller eksem. Vad tror ni att jag har råkat ut för?

Hud & Hår

Seborroiskt eksem som inte går över

Hej! Jag har misstänkt seborroiskt eksem som främst sitter i ögonbryn. Jag fjällar i brynen och huden under ögonbrynshåren är lite ”knottrig”. Jag har även märkt att jag tappar mycket hår från brynen

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten