Min dotter är 5 år och har sedan ett par år tillbaka haft sprickor på hälarna som till slut börjar blöda och gör jätteont. Trots att vi smörjer med inotyol salva och har plåster på varje dag blir det inte bättre, hon har så ont att hon går på tårna. Hudläkare har sagt att man inte kan göra något åt det, men så här kan hon ju inte ha det. Tacksam för råd.
5 år och blödande sprickor på hälarna
Svar till Ömkande mamma.
Sannolikt har din dotter så kallat atopiska vinterfötter. Har du prövat att använda hydrokolloid-platta? Det finns olika sorter på apotek som är bra mot sprickor på hälarna. Övrigt måste man smörja rikligt med mjukgörande medan kortisonsalva har begränsad effekt. Se vidare dermatologens patientinformation om atopiska vinterfötter:
Atopiska vinterfötter i dermatologens patientinformation
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?
Oönskad hårväxt
Jag har en dotter på 5 år som är väldigt hårig på kroppen. Hon har mycket hår på ryggen, benen, fötterna, händerna, ja hela kroppen.
Torrt grovt eksem på armbågen
Hej.Jag har i många år haft väldigt torra armbågar, som blir grova veck när man sträcker på armen. Har testat flera hudkrämer, även receptbelagda (minns ej namnet) som dock ej har hjälpt. Nu har jag upptäckt torra, röda hudpartier med fjällande hud och röda prickar i närheten av armbågarna. Vad är det här egentligen?