Ange ditt sökord

Annons:

Är citron farligt för magen?

Tar en citron i ett glas vatten mot urinvägsinfektion. Verkar funka. Kan en citron om dagen i ett glas vatten vara farligt för magen? Gun, 65 år

Farligt för magen tror jag absolut inte det kan vara. Det rör sig om vitamin-C, askorbinsyra, och kan för känsliga personer möjligen framkalla lite magkatarrliknande symtom med sura uppstötningar och sveda i övre delen av magen. Då kan man ju göra en paus för att se om det blir bra i magen igen. Har man inga som helst besvär är det absolut inte farligt!

Liknande frågor

Alternativb

Urinträngningar och östrogenbehandling

Hej. Jag har en östrogen ring som inte hjälper mot mina urinträngningar min fråga är om det fins mer styrka än 7,5 mg?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Kvinnans hälsa

Är det bakteriell obalans eller svamp i underlivet?

Hur gör jag om jag verkligen inte vet om jag har bakteriell obalans eller svampinfektion?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten