Ange ditt sökord

Annons:

Är det till fördel att göra hål på blåsorna i munnen?

Hej , jag har fått blåsor på munnen och från vad jag har läst verkar det vara munherpes, läste nånstans om att det hjälper om man gör hål i blåsorna,klämmer ut varet och torkar sedan ut såret med alsolsprit eller liknande. Nu undrar jag om detta verkligen skulle kunna fungera och vad finns det för eventuella bi-effekter./ Johan, 17 år

Har man klara blåsor utan tecken till gulvit varbildning, tycker jag inte att du skall göra hål på de här blåsorna själv! Då är det bättre att du frågar någon läkare om du vid återkommande besvär istället skall pröva att få utskrivet en antivitusmedicin av Acicklovir eller Geavirtyp som kan hjälpa mot herpesvirus!

Annons:

Den här frågan handlar om:

Anders Halvarsson
Allmänmedicin
Uppdaterad: 7 juni, 2012 Publicerad: 7 juni, 2012

Liknande frågor

Alternativb

Hur får jag stopp på diarré?

Hur gör jag för att stoppa diarré?

Infektioner & Vacciner

Måste jag söka vård för bältros?

Måste jag söka vård när jag vet att jag har Bältros? Har haft det förut!

Infektioner & Vacciner

När kommer ett vaccin mot vinterkräksjuka?

Hej Pga mina magproblem och ska helst undvika få magsjuka och vinterkräksjuka, så jag undrar hur långt forskning kommit i ett vaccin mot tex vinterkräksjuka? Och vilka biverkningar kommer det bli?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: