Ange ditt sökord

Annons:

Blödning efter akut p-piller

Hej jag tog ett akut p-piller för exakt en vecka sedan och har fått en blödning idag, är det normalt? Hur länge brukar en sån blödning vara?

Kvinna, 27 år

Det är vanligt att få en blödning en eller några dagar efter att ha tagit akut p-piller. Mensen kan kan också komma lite tidigare eller senare än vad du väntat dig. Blödningen efter ett akut p-piller varar oftast ett par dagar, men är det din mens du fått tidigare än väntat kan den ju vara upp till en vecka.

 

Läs mer om akut-p-piller

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Tranbärssaft eller citronvatten mot urinvägsinfektioner?

Hej! Hjälper det att dricka tranbärssaft eller citronvatten om man har drabbats av urinvägsinfektion? /Siv (Kvinna 58 år)

Kvinnans hälsa

Ont i höfterna vid mens

Hejsan! En fråga: de tre senaste gångerna jag har haft mens så har jag fått ont i höfterna och det känns instabilt.

Kvinnans hälsa

Kan jag få cystor fast äggstockarna är borta?

Jag har tyvärr blivit av med äggstockar och äggledare. Kan man få cystor även fast dessa organ inte är kvar ?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: