Ange ditt sökord

Annons:

Skyddar vaccin mot lunginflammation mot mykoplasma?

Om man har vaccinerat sig mot lunginflammation kan det skydda mot att man får det när man blivit smittad med mykoplasma?

Kvinna, 68 år

Tyvärr inte. Det vaccin som ges till personer över 65 år samt riskgrupper mot lunginflammation skyddar mot bakteriegruppen pneumokocker. Det är en annan grupp än mykoplasma. För närvarande finns inget vaccin mot mykoplasma. För att skydda sig och andra mot mykoplasma gäller att man har god handhygien samt stannar hemma vid sjukdom.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Sofia Åkerlund
Dermatologi
Uppdaterad: 6 december, 2024 Publicerad: 6 december, 2024

Liknande frågor

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Penicillin som stolpiller?

Hej! Min 2-åriga dotter drabbades av öroninflammation för ett tag sedan.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Annons: