Ange ditt sökord

Annons:

Fräknar

Hej! Jag är en rödhårig tjej på 17 år som har fräknar i hela ansiktet och på axlarna. Jag går inte ut utan att försöka pudra över dom. Nu kommer sommaren och jag vet att fräknarna bara blir fler om man solar med puder. Finns det någon brunkräm som man kan sola med utan att få fräknar? Jag har läst att fräknarna kan blekna om man solar med citronsaft i ansiktet eller om man använder glycerinlotion? Stämmer det!
Kram Hhanna
p.s. jag tycker INTE det är fint med fräknar! d.s.

Det bästa du kan göra är att låta bli att sola. Troligen har du så kallad hudtyp I och lätt blir röd men inte brun i solen. Då skall man vara mycket försiktig. Använd en solskyddskräm med hög solskyddsfaktor så kallad sun-blockers så kan du vara ute och njuta av sommaren ändå. Citronsaft och glycerin har ingen blekande effekt på fräknar i solen.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 19 mars, 2003 Publicerad: 19 mars, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Hud & Hår

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Hud & Hår

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?

Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: