Ange ditt sökord

Annons:

Huden torkar ut när det blir kallt

Mitt problem är säkert vanligt och obotligt. Men jag skulle vilja veta vad som hjälper bäst. Problemet är att så fort yttertemperaturen närmar sig noll så börjar huden torka ut och ju kallare desto värre. Hela kroppen drabbas utom mage och rumpa där större delen av min fettreserv sitter, värst är det på överdel rygg och smalben. Jag har insett att salvor med karbamid fungerar bäst men jösses vilken smärta!(Nej jag är inte känslig.) Har även hittat andra bra fungerande salvor men antingen kostar dom fruktansvärt mycket eller så är dom så feta att det omöjligt att smörja in hela kroppen. Har ni något bra tips är jag evigt tacksam.

MVH Marcus.

Hej! Om du är mycket torr så svider verkligen karbamid väldigt och är outhärdligt för en del. Du kan pröva någon annan lotion tex Canoderm, Propyless. Då får du både fett och fukt utan att det blir för kladdigt. Om det inte hjälper kanske du har eksem, och ev kan en kortare tids ljusbehandling vid en hudklinik, hjälpa dig.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 27 september, 2005 Publicerad: 27 september, 2005

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: