Ange ditt sökord

Annons:

Klåda – vad kan det vara?

Hej,
För ett halvår sen så började det klia runt leverfläckar på mage och bröst, det kliade också på yttre delen av bröstmusklerna mot armhålorna. Pratade med en doktor men han sa att det säkert bara är nåt tillfälligt, ingen fara. Detta försvann delvis men nu har det sen två veckor kommit tillbaka.
Nu kliar det på hela huden runt bröst, mage och även nere i ryggslutet. Har också kännt att det stramar i magen, lite magont ibland. Verkar vara nåt som inte stämmer. Senaste dagarna har jag känt mig frusen även om jag bäddar ner mig, får också gåshud när det ilar och kliar i huden, det verkar bli värre. Tycker hela kroppen förändras, försvagas. Orkar inte gå till läkare igen.
Vad tror ni att det kan vara?

Hej!
Tyvärr är det omöjligt att sätta ihop de symtom du beskriver med någon diagnos inom det dermatologiska området. Torr hud kan klia och blir då hjälpt av mjukgörande krämer såsom Propyless tex. Om du har allmänna symtom som du inte känner igen, bör du söka allmänläkare vid vårdcentralen för en genomgång. Du kan ju börja med att ringa och beskriva symtomen!
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 6 november, 2003 Publicerad: 6 november, 2003

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Hud & Hår

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: