Ange ditt sökord

Annons:

Kli i hårbotten (nacken)

Hej
Min 3-åriga dotter har röda fläckar i hårbotten bak på huvudet. Dessa kliar och irriterar. Hon har har torra händer (eksem) och lite kring munnen i ansiktet. Hur gör man för att lindra eller få bort detta i hårbotten? Det är inte lämpligt att smörja med salva.

Hej!
Det låter som eksem, och om det inte fungerar med salva så finns det liniment eller lösning som husläkaren kan skriva ut. Man ska också göra en ordentlig undersökning vad detta beror på, svampinfektioner är ovanligare än eksem men kan likna eksem och sitter ofta i hårbotten. Behandlingen blir då förstås helt annorlunda än om detta är eksem.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 17 maj, 2004 Publicerad: 17 maj, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: