Jag började få kala fläckar på hakan/halsen för c:a 6 månader sen, som sedan har spridit sig till ungefär 5×5 cm stora hårlösa områden.
Det är ingen rodnad eller obehag men ser jag ser konstig ut om jag inte rakar mig.
Hårlösa fläckar
Det du beskriver är alopecia areata som är en hårsjukdom som kan drabba håret på huvudet men även skäggväxten eller ögonbrynshåren till exempel. Orsaken är okänd men man får en immunulogisk reaktion kring hårsäckarna som gör att hårstrået faller av. Prognosen är god, oftast återkommer håret inom 1 år. Läs mer om Alopecia Areata i dermatologens patientinformation.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?