Hej Ylva!
Marie 40 år, jag har ett jätteproblem med huden under mina fötter, jag fjällar enormt, har alltid gjort det, använder mjukgörande salva, filar men utan resultat. Kontakt med vatten då blommar det upp direkt, och att få gå i öppna skor är en dröm.Finns det någon annan medtod som jag skulle kunna få hjälp med?
isåfall vad gör jag?
M.V.H Marie
Fjällan
Svar till signaturen mc
Kraftig fjällning och tjock hud på fotsulor sedan tidig barndom talar för att du har en så kallad keratodermi, en ärftlig hudsjukdom som är vanlig i Norrland. Kommer din släkt därifrån? Mjukgörande krämer och nedslipning är den lokalbehandling som finns. Vid mycket uttalade besvär kan man ta tabletter som innehåller ett slags A-vitamin.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?