Hej Ylva!
Jag är en nitton årig tjej som under flera år har haft eksem/utslag kring ögonen, mer eller mindre i stort sätt varje dag. Utslagen liknar små röda “pluppar”, ibland med en liten vit prick i. Utslagen uppkommer på ögonlocken men även under ögat. Utslagen blit inte torra men ibland kan det hända att de kliar lite och att det kan kännas svullet. Har varit hos läkare (på vårdcentralen) tre gånger, men de har bara skrivit ut cortisonsalva, som är det enda som hittils har hjälpt. Jag vet att det inte är bra att använda cortison kring ögonen, men jag måste använda salvan varje till varannan dag, annars blossar utslagen upp ännu mer. Blir tokig snart om det ska fortsätta så här hela livet…
Eksem kring ögonen
Svar till signaturen Eksem,allergi?
Det var inte lätt att gissa vad detta kan vara. Det låter inte som eksem, då det kliar endast ibland och tydligen inte fjällar heller. En utredning bör ändå göras för att utesluta kontaktallergi.
En variant av rosacea kallas perioral dermatit som trots namnet kan sitta kring ögonen. Typiskt för denna hudsjukdom är att kortison hjälper först men att det blossar upp värre vid försök att sluta.
Med tanke på att du haft så pass besvärligt så länge råder jag dig att ta kontakt med hudläkare för att få en säker diagnos och rätt behandling.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?