Hej! Jag har så mycket besvär med huden efter rakningen, det kommer röda små finnar, som svider oftast när man rör vid dem också. Sen oftast om man har en polotröja på sig, så kommer de direkt. Vad är orsaken, finns det medicin som hjälper mot det?
Tack!
Besvär med huden efter rakning
Hej!
Det låter som follikuliter (=hårsäcksinflammationer), se dermatologens patientinformation! Du kan pröva att behandla med Propyless tex (propylenglykolet har effekt), samt morgon och kväll en vecka med Daktacort/Cortimyk som finns receptfritt på Apoteket.
FN
Läs mer om propylenglykol – “Propylenglykol i mjukgörande hudprodukter” författad av Docent Jan Faergemann – på www.propyless.nu.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?