Ange ditt sökord

Annons:

Hudbristningar i samband med träning

Hej!

Har sedan några månader tillbaka tränat på gym. Jag har läst mycket om hur man får så stora muskler som möjligt på kortast tid och tränat därefter. Märkte idag att jag fått hittils en muskelbristning på biceps ovansida. Undrar nu vad jag kan göra för att inte få fler, om jag tränar så att jag inte växer lika snabbt, klarar jag mig undan bristningar då?

Finns det några preparat som ökar hudens elasticitet för det är väl det det
beror på, att muskeln växt snabbare än huden? Växer huden överhuvudtaget utan bristningar?

Tacksam för svar på mina frågor

Hej!
Snabb ökning av muskelmassan är en vanlig anledning till striae (bristningar). Om du tränar långsammare, minskar sannolikt risken. Det finns inget preparat som förebygger detta inom dagens behandlingsmetoder.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 4 juni, 2003 Publicerad: 4 juni, 2003

Liknande frågor

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten