Ange ditt sökord

Annons:

Glömde säga i “Fettigt hår tappar hår”

Jag använde Follimin och inte minipiller. Ändå tror jag att jag tappade hår pga p-pillerna. Det enda som jag ändrat på i min vardag sen jag började tappa hår.
Hade en svacka i humöret också så det kan iof vara det också men jag har aldrig innan tappat hår pga psykiskt illamående.

Jag undrar om jag nu ska börja med p-piller igen. Vilket p-piller är bäst att ta om man inte ska få fet hårbotten? Jag är ju oroad och rädd över att börja på p-piller igen om jag kommer tappa mer hår.

Hej! Du bör diskutera dina frågor om p-piller med gynekolog, som kan redogöra för biverkningar och bedöma nytta och eventuella biverkningar i ditt fall.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 31 mars, 2003 Publicerad: 31 mars, 2003

Liknande frågor

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Annons: