Hej
Min sjuåriga dotter har tidigare (förra sommaren)behandlats för fotsvamp med daktacort/daktar. Nu har hon fått stora vattniga blåsor på fötterna som kliar och efter några dagar spricker de. Hon säger även att det gör ont att stödja på foten. Vad kan detta vara, är även detta någon form av fotsvamp? Kan jag behandla henne med samma salva som tidigare?
Orolig mamma
Blåsor på foten
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?