Jag har under längre tid haft besvär av klåda och eksem på baksidan av låren nedanför skinkorna. Det blir som sår, jag har smörjt med kortison men utan verkan – jag blir inte av med det. Vad kan det vara?
Klåda och eksem på baksidan av låren
Den vanligaste orsaken till eksem på baksidan av låren är atopiskt eksem. Ofta debuterar atopiskt eksem i denna form i tidiga tonåren. Man har då ofta ärftligt anlag för astma/hösnuva/eksem och har kanske sedan tidigare torr hud.
En helt annan hudsjudom som drabbar äldre med kliande eksem på baksidan av lår och ben kan vara nummulärt eksem. Läs om båda dessa i dermatologens patientinformation på vår hemsida (länkar) och se om någotdera kan stämma med dina symtom.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?
Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?
Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.