Hej!
Jag har tappat hår i 1-2 år nu och har sökt husläkaren för det. Jag fick ta en del prover men alla visade bra värden. Sen hände inget mer. Jag tappar fortfarande massor av hår (har snart tappat 50% av mitt hår som redan innan var ganska tunt). Kvaliteten på håret har också försämrats och går av lättare. Nu har jag sedan ett par månader börjat få massor med finnar på bröstet och på ryggen. Kan det ha någon samband? Sen har jag haft mjäll i massor med år.
Kan mjället ha samband med håravfall?
Kan man söka hudläkare utan remiss från sin husläkare?
Håravfall + finnar
Hej! Börjar från slutet: De flesta hudspecialister i Stockholmsområdet och troligen på andra ställen också, kräver remiss. Håravfall kan ses vid seborroiskt eksem. Diffust håravfall är vanligt, går oftast över av sig själv, och i de flesta fall finner man ingen sjukdom vid utredning (så som det var för dig). Det är inte i första hand troligt att finnarna har med håravfallet att göra.
FN
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?