Ange ditt sökord

Annons:

Har tetracyklin någon effekt mot mallorca-acne?

Jag tänkte bara fråga om tetracyklin har någon effekt mot mallorca-acne (små små knott som endast sitter i pannan). Jag har ett recept på roaccutan som jag fick för drygt ett år sen som jag helst vill slippa äta. Jag använder just nu differin men det tycks inte hjälpa, har använt det i 11 mån och nu har det återigen kommit tillbaka. Snälla ge mig nåt råd, vill inte se ut som jag gjorde sist förra sommaren. Tack.

Varken tetracykliner eller Roaccutan har särskild bra effekt på Mallorca-akne. Mallorca-akne har inte de bakomliggande orsaker som annan akne har, utan är en mer lokal retverkan i talgkörtlarna av sol, värme och ofta feta oljor. Bäst effekt har lokalbehandling såsom A-vitaminsyra (Aberela) eller adapalen (Differin). Man bör också undvika att smörja in huden med fet solkräm och undvika solen så kan det ofta hjälpa.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 11 juni, 2003 Publicerad: 11 juni, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: