Ange ditt sökord

Annons:

Hudförändring på underbenen

Huden på underbenen har sedan några år blivit glansig och har fått ett rutmönster av sköldpaddstyp med vita linjer kors och tvärs. Rutorna är små – som regel ca en halv kvadratcentimeter. Huden släpper relativt mycket småflagor som torr hud gör. Är drygt 50 år. Vad är detta? Åldersförändring eller vad?

Svar till signaturen Lennart
Det Du beskriver är uttalat torr hud. Just den så kallade krakeleringen d.v.s att man ser små rutor med linjer är tecken på uttalat torr hud oftast lokaliserat just på framsidan av underbenen.
Behandligen består i att smörja med mjukgörande kräm såsom Caress och dra ned på duschandet.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 4 februari, 2002 Publicerad: 4 februari, 2002

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Hud & Hår

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: