Ange ditt sökord

Annons:

Keratodermi – förtjockad och svampig hud i handflator

Jag är 23 år och har ärftlig keratodermi. Symtompen framträder framförallt i ena handflatan och visar sig som förtjockad hud och svampighet vid kontakt med fukt. Det drabbade området blir större och större hela tiden. Svampigheten är det värsta, jag kan knappt tvätta händerna utan att det framträder. Finns det några råd för att hindra symptomen och utbredningen? Finns det några nya forskningsrön? Känner till en person som blivit av med symptomen efter behandling med den omdebatterade akne-medicinen Roaccutan.

Svar till signaturen Cosmo
Ärftlig keratodermi orsakas av en medfödd oförmåga att bilda ett normalt hornlager-det yttersta lagret av överhuden. Hornlagret blir överdrivet förtjockat och fjällar inte av på ett “normalt” sätt. Det förtjockade hornlagret suger snabbt upp mycket vatten, därav känslan av “svampighet”.
Mjukgörande,avfjällande krämer och nedslipning är den lokalbehandling som finns. A-vitaminderivat såsom Roaccutan och Neotigason har mycket god effekt under behandlingstiden men symtomen återkommer när behandlingen upphör.
Mycket intressant forskning de senaste åren har kartlagt den genetiska rubbningen men tyvärr finns inget ytterligare nytt i behandlingsväg.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 15 april, 2002 Publicerad: 15 april, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Hud & Hår

Rodnad runt munnen efter alkohol

Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig

Hud & Hår

Keloidärr – täcks det av offentlig vård?

Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: