Ange ditt sökord

Blåsor på ögonlock

Jag har sedan ett par år tillbaka fått en blåsa eller upphöjning på ett ögonlock, det är inte hårt utan går att dra ut, Nu har det även börjat komma ett på det andra ögonlocket. Bad kan det vara?

Svar till signaturen 51-årig kvinna.
Det är mycket svårt att säga vad detta kan vara. Det kan i alla fall inte vara en blåsa för en sådan kan inte finnas kvar i 2 år. Om det ser ut som en gulaktig platt jämn upphöjning vid inre delen av ögonlocket kan det vara xantelasma, en fettinlagring som oftast ses på bägge ögonlock efter ett tag. Detta är ofarligt och kan tas bort med laser.

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 30 december, 2001 Publicerad: 30 december, 2001

Liknande frågor

Hud & Hår

Ta hål i örat nära leverfläck?

Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?

Hud & Hår

Vad göra åt torr hud?

Hej jag har torr hud hur får jag bort det?

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!