Ange ditt sökord

Annons:

Flagor i hårbotten

Hej!

Jag är 18år gammal och har under de senaste månaderna märkt att mitt hår tunnat ur kraftigt. När mamma skulle kontrollera om jag hade någon återväxt i hårbotten, så upptäckte hon att jag hade massor med flagor över hela hårbotten. De är väldigt små (millimeter stora)och sitter vid varje hårstrå och även i pollisongerna. Kan dessa flagor ha någonting med mitt håravfall att göra?

Tack på förhand!

Svar till signaturen Erik
Det du beskriver låter som mjäll. Mjäll ger inte håravfall. Pröva ett receptfritt schampoo mot mjäll och mjälleksem t.e.x Fungoral eller Ketoson.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 21 april, 2002 Publicerad: 21 april, 2002

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Hud & Hår

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: