Hej! Jag har finnar på ryggen som kommer och går. Det jag undrar är hur man snabbt kan bleka eller jämna ut de röda fläckarna efteråt? De brukar försvinna med tiden, men om jag solar i solarium några gånger – hjälper det? Eller finns det någon kräm? Det är brådskande eftersom jag ska på en tillställning och min klänning kommer att vara öppen i ryggen. Tack på förhand!
Fläckar efter finnar
Hej
En risk när du solar bort dina märken, är att de via en mekanism som kallas postinflammatorisk hyperpigmentering, blir bruna istället vilket också är kosmetiskt störande. Märkena försvinner som sagt med tiden och idag har vi inget bra sätt att skynda på processen. I första hand blir rådet att sminka över märkena om de är kvar när tillställningen ska vara.
FN
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?