Ange ditt sökord

Hjälp!

Jag blir snart tokig, jag har haft acne till och från ända sen jag var ca 12-13 år och jag är nu 20. Det var en liten period i mitt liv som det nästan slutade, men nu har det kommit tillbaka drastiskt. Det förekommer mest i ansiktet, men även på ryggen och andra ställen. Hur ska jag bli av med detta? Jag lider jättemycket av det. Dessutom, när en finne har försvunnit så lämnar den kvar ett fult mörkt märke, så hela min hud blir alldeles förstörd. Det är jättehemskt, jag kan inte visa mig ute om jag inte har jättemycket smink på mig, och det ser även konstigt ut då. Jag har provat att gå utan smink under en längre tid, men det har inte blivit bätte för det. Jag skäms så oerhört, hjälp mig! Jag vill bli av med acnen för gott nu!

Hej! Tålamodet med acne brukar försvinna i 20-årsåldern då man förväntar sig att acnen ska vara borta. Tyvärr är den inte alltid det! Du får söka hudspecialist, det kanske blir aktuellt med Roacutan som är väldigt effektivt.

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 25 mars, 2003 Publicerad: 25 mars, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Ta hål i örat nära leverfläck?

Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?

Hud & Hår

Vad göra åt torr hud?

Hej jag har torr hud hur får jag bort det?

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!