Ange ditt sökord

Annons:

Klåda och rodnad

Märkte först att jag hade fått ett fåtal millimeterstora rodnader under armarna. Dom spreds inte eller ändrade karaktär, förutom i avseende på rodnadsgrad, vilket kunde variera mycket frekvent. Kliade en aning. Dessa är nu, eventuellt på grund av ökad hygien, något förbättrade och klådan är borta, men jag har nu fått klåda/eksem runt penisroten. Den har tydlig gräns och är något “fläckig” i sin karaktär och har en tendens att fjälla. Uppfattar det som om också denna rodnad är “oföränderlig”.
Det jag ogillar mest är att jag har fått små tydligt röda utslag en bit upp på penis som har bildat något som jag uppfattar som ärrvävnad. Ett är också något förtjockat.

Jag har sedan länge hårmjäll, (om jag inte behandlar det) samt har också ganska nyligen fått mycket sporadisk mild klåda på baksidan av låren och vaderna. Dock utan några som helst synliga symtom. I övrigt inga hudproblem.

Vad kan problemet vara och vad skall jag göra åt det? Har armhålorna-penisroten-vaderna/låren något samband?

Vid seborroiskt eksem (mjälleksem) ses ibland utslag i armhålor, i ljumskar och kring penisroten. Dessa symtom tror jag alltså hör ihop och är ett uttryck för mjälleksem. Mild klåda utan synliga utslag på vader och lår är vanligt på vintern och beror ofta på torr hud och kanske för mycket duschande. Köp en mjukgörande kräm, till exempel Propyless och smörj dagligen på ben. Vad gäller behandling vid seborroiskt eksem så se flera tidigare svar om seborroiskt eksem detta samt även i dermatologens patientinformation här på vår hemsida.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 28 februari, 2004 Publicerad: 28 februari, 2004

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?

Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?

Hud & Hår

Vårtor i armhålan

Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.

Hud & Hår

Pulserande känsla

Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten