Ange ditt sökord

Annons:

Liten knöl vid operationsärr.

Hej!
Jaghar fått en liten fettknöl i ett operationsärr under det ena bröstet. Knölen är liten och platt och verkar krympa. Såg den för fösta gången för två veckor sedan. Den sitter precis i ett ganska stort operationsärr efter en plastikoperation. Vad kan denna lilla knöl vara? Kommer den gå bort? Vad för slags läkare ska jag träffa om den ej går bort av sig själv? Den siter precis under huden så man ser den med ögat. ser ut som en knöl som kan bli ibland av akne. Den är mindre och plattare än en ärta.

MVH

Linda

Liten knöl mitt i ett operationsärr kan vara ärrvävnad som ibland bildar små knutor. Du bör ta kontakt med den plastikkirurg som uppförde operationen för att få en bedömning.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för vita prickar efter solning?

Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?

Hud & Hår

Vattenansamling under ögat, allergi?

Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?

Hud & Hår

Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?

Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: