Ange ditt sökord

Annons:

Fråga om hemorrojder

Hej
Det är så att jag förmodligen har hemorrojder. Jag har inte varit hos någon läkare eftersom det inte har besvärat mig något.
Jag undrar bara om det är farligt och att man behöver ta bort dem?
Tacksam för svar.

Hemorrojder är inte farligt utan mest obehagligt i form av blödning vid toalett-besök, värk och klåda. Har man inga besvär behöver man inte ta bort dem.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 16 december, 2024 Publicerad: 19 augusti, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: