Hej! Jag har behandlats med tetralysal, differin och basiron. Läkaren uppmanade mig att sluta med tetralysalen efter ca 10v, vilket jag gjort. Har fortsatt med lokalbehandlingen i ytterligare 7v. och alltså använt preparaten i ca 4 månader sammanlagt. Har frågat doktorn hur länge jag kan använda differinet och har fått svar: “tills det blir bättre.” Kan jag hålla på med det i åratal eller när skall man sluta? Får fortfarande ibland gula finnar runt näsa, överläpp, på kinder och haka, trots att jag smörjer med differin och basiron.
Eftersom att sommaren kommer så kan jag inte få någon annan acnebehandling. Hur länge tycker du att jag skall fortsätta preparera ansiktet innan jag måste uppsöka en hudläkare igen?
Differin – hur lång användningstid?
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Akne och behandling med p-piller
Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?