Ange ditt sökord

Annons:

27 och behöver hjälp ang finnar/pormaskar

Hejsan!
Jag är en tjej på 27 år som i perioder haft finnar ända sedan jag var 13. Har provat allt på apoteket, men inget hjälper någon längre tid. Har nu fått Tetralysal, ska käka 2/dag i två veckor sedan en om dan. Låter det ok? Har ätit i två veckor men märker bara försämring. Finnarna är nu stora bölder, i vissa fall vätskefyllda plus att jag fått massor av knottror på hakan och vid hårfästet samt mer pormaskar. Är detta normalt eller betyder det att jag inte tål det/hjälper? Tvättar även ansiktet varje kväll med ACO tvättcreme och ACO acnelösning. Ska jag använda något annat istället? Sen undrar jag om man kan få mer finnar av att vara torr i hyn? Några tips på hur man råder bot mot pormaskarna? Och är solning bra för all typ av acne?

Hoppas väldigt mycket på svar, ingen annan vet råd! Tack på förhand!

Hej, det var många frågor om acne på en gång. Ett ganska kort råd från oss: Du bör söka kontakt med den läkare som skrivit ut behandling, och diskutera dos, försämring, hur du ska tvätta och vad du ska göra åt pormaskarna (någon form av lokalbehandling). Solning förbättrar ofta acne, men det finns även acne som försämras av solen.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 7 oktober, 2003 Publicerad: 7 oktober, 2003

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Hud & Hår

Tappar stortånaglarna

Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.

Hud & Hår

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: