Hej,
Jag är 25 år och har fortfarande acne, speciellt på vänstra sidan.
Acnen sitter kvar och det blir som märken på mitt ansikte, alltså acnen försvinner inte.
Finns det något sätt man kan behandla det på?
Eller tar man bort de gamla märkena?
Tacksam för svar.
Jag är 25 år och har fortfarande acne
Aktiv akne utmärkes av att det kommer röda “plitor” ibland större bölder eller varblåsor, och att dessa inflammerade förändringar sedan försvinner för att ersättas av nya. Om du har kvarstående märken är detta sannolikt ärr efter akne. Dessa bleknar så småningom och syns på lång sikt enbart om det bildats ojämnheter och gropar i huden. Dessa gropar kan på försök slipas så småningom.
Liknande frågor
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?
Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?
Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.