Jag undrar hur länge efter det att man smörjt en salva eller kräm på huden som den verkar (medicinska krämer)? Är det så att den drar in i huden och verkar nere i huden eller verkar den allt eftersom under antalet timmar som den finns där? Om man tvättar sig efter låt säga 2 timmar tvättar man då bort effekten eller har den som sagt dragit in?
Hur länge verkar en salva på huden?
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Akne och behandling med p-piller
Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?