Hej, jag har VÄLDIGT torr hud på huvudet, ögonbrynen, överallt där det finns någon slags skäggväxt. Men även i pannan har jag en väldigt jobbig fläck på höger sida. Jag har haft problem ganska länge och varit hos en massa läkare men jag har inte fått något riktigt svar på vad jag har. Det enda jag fått veta är att min hud inte producerar lika mycket fett som hos normalt folk. När jag vaknar på morgonen känns jag som ett russin i hela anstiktet.
Har jag seborré? Kan man bli av med det?
Hej!
Det besked du fått om minskad fettproduktion, är inte överensstämmande med informationen vi brukar ge vid seborré (som är en kombination av ökad talgproduktion och lokala jästsvampar). Å andra sidan stämmer de lokalisationer du nämner, väldigt bra med seborré. För att bli mindre “russin” kan du pröva någon mjukgörare tex Propyless, som är gynnsam vid seborroisk hud eftersom den innehåller propylenglykol (minskar mängden av jästsvamp på huden.)
FN
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?
Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?
Vårtor i armhålan
Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.
Pulserande känsla
Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.