Hej!
Jag har fått flera vita fläckar på ryggen och endast där. De kliar inte eller annat sådant. Fläckarna är i olika storlekar, men ej större än två cm i “omfång”. De uppkom inte i samband med solande och jag solar aldrig i solarium. Jag uppsökte läkare och fick Lamisil utskrivet, vilket inte fungerade. Har även testat Daktacort utan resultat. Vad kan det vara? Vore extremt tacksam för hjälp.
Hudfläckar
Svar till Gilava
Om du med “vita fläckar” menar områden på huden som helt saknar pigment, så har du en vitiligo. Läs mer om vitiligo i dermatologens patientinformation, och se om det stämmer.
Om fläckarna däremot har minskad mängd pigment kan det vara orsakat av jästsvamp eller så kan det vara rester efter ett låggradigt eksem.
Vitiligo i dermatologens patientinformation
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?