Hejsan, jag är en tjej som ha en massa fula leverfläckar i ansiktet. Vart vänder jag mig till ifall jag vill bli av med dem? För jag vill bli av med dem oavsett ifall dem är farliga eller ofarliga.
Leverfläckar
Hej! Om du har “en massa” så är det i första hand ofarliga fläckar och skälet att ta bort dem kosmetiskt. Du bör be din husläkare om hjälp med bedömning, kanske remiss till hudläkare eller kanske får du rådet att söka privat, det beror på vilken sorts fläckar det rör sig om och vilka resurser som finns där du bor.
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?