Hej!
Jag är 13år och har problem med myggbett. Om jag kliar på myggbettet blir det som en jätte stor bula. Samma sak med fästingbett. Kan man vara allergisk mot myggor och fästingar?
Kan man vara allergisk mot myggor och fästingar?
Svar till signaturen MS
Ja, man kan vara allergisk mot myggbett så till vida att man reagerar med kraftig svullnad vid bett. Däremot känner jag inte till att man kan vara allergisk mot fästingbett.
Pröva att ta Clarityn dagligen när du vet att du riskerar bli myggbiten. Det hjälper ofta bra mot klådan River man inte så blir det inte så svullet.
Liknande frågor
Ta hål i örat nära leverfläck?
Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.