Hej, jag är en 21 årig kille och jag kan med jämna mellanrum skrapa bort rätt mycket död hud från kroppen (främst armar och bröst) då jag ligger i badet. Jag får även stora flagor i öronen, har torr hud vid näsan och ögonbrynen. Och har problem med stora fjäll i skägget och hårbotten. Min pappa och farfar hade psoriasis, kan det vara det?
Död hud
Huden är en levande vävnad som hela tiden omsätts. De yttersta cellagren är dock uppbyggda av döda hudceller som kontinuerligt avstöts från hudytan. Man räknar med att man avstöter ca 100.000 celler dagligen från huden, så det blir en del.
Har Du dessutom stora, tjockare fjäll som sitter mer välavgränsat i hårbotten och den underliggande huden kanske är röd och lite förtjockad kan detta vara tecken på psoriasis.
Hårbotten är ett vanligt ställe för psoriasis och hos 1/3 startar det i hårbotten. Antingen frågar Du pappa om råd eller kanske besöker vårdcentralen, så gör de en bedömning och hjälper till med bra medicin.
/Anders
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?
Ny behandling för lichen sclerosus?
Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet