Hej o tack för en bra sida där mkt bra info kan finnas! Jag tog för fyra år sedan bort ett litet födelsemärke i ansiktet 2 cm under läppen med laser (stort som en tändstickshuvud). Tydligen försvann inte hela märket från grunden, för nu har födelsemärket återskapats och är nästan lika stort som det ursprungliga. Skall jag gå tillbaka till laserkliniken och bränna bort märket på nytt? Kan detta vara farligt?
Födelsemärke i ansiktet
Svar till signaturen M
En viktig princip är att ALLTD göra en cellstrukturanalys (så kallad patologisk-anatomisk diagnos) av varje pigmenterad förändring som tages bort. Om man använder laser måste man ta bort vävnaden på sådant sätt att detta är möjligt. Om nu förändringen kommit tillbaka, vilket inte är så ovanligt, bör man absolut göra cellanalys vid förnyad borttagning.
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?