Ange ditt sökord

Annons:

Endast blivit värre

Har fått utskrivet dalacin för acne som jag nu har använt i tre veckor. Jag tycker dock bara att det har blivit värre. Jag har och har haft som små kvisslor i hela pannan. Nu har de dessutom blivit röda. Det har de inte varit förut. Varför? Vad ska jag göra åt det? Snälla svara snabbt! Jag lider jättemycket av det här!

Allmänt gäller för lokalbehandling mot akne att man först ofta får en försämring och efter 3-4 veckors behandling vänder det och blir bättre. Jag föreslår alltså att du fortsätter med Dalacin ytterligare tre veckor. Om du efter denna tid ej har blivit bättre bör du byta preparat.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 27 april, 2003 Publicerad: 27 april, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: