Sedan ungefär ett år tillbaka har jag haft problem med svår klåda på ena handen, med små, vätskefyllda blåsor som en följd av att jag kliar. Huden blir torr och fjällar. Det hela började på ett litet område, men har nu spridit sig och omfattar större delen av högra handflatan. Kan inte komma på något särskilt som skulle kunna utlösa en kontaktallergi. Någon idé om vad det kan vara? Skall uppsöka läkare så snart som möjligt, men då jag nyligen har flyttat utomlands har jag inte hunnit ordna med husläkare och liknande. Tack på förhand!
Klåda på ena handflatan med blåsor som följd
Det låter som en eksemreaktion med små kliande blåsor (vesikler) och leder i första hand tanken till allergiskt kontakteksem. Kan det vara något du kommer i kontakt med mest i ena handflatan? Är det höger eller vänster? Är du högerhänt? Du skriver inte alls vad du arbetar med. Kan det vara något redskap som du använder mest i ena handen? En annan hudsjukdom som kan börja så här är PPP (pustulosis palmoplantaris) även om det då syns små varblåsor i ena handflatan som mer sticker och bränner än kliar.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoinbehandling?
Vad händer om man dricker alkohol under isotretinoin behandling? Är det farligt?