Ange ditt sökord

Annons:

Hårbotten

Hej.
Jag har en fråga angående min hårbotten. Har sedan ca 2 år haft måttligt håravfall, de 5-6 sista månaderna har jag haft väldigt torr hårbotten, och som små sår lite överallt. Hårbotten kliar, och är irriterad. Mitt på skallen har jag tunnast hår, och väldigt korta hårstrån. Min hårbotten känns också väldigt “stickig”, framförallt i nacken.
Jag skulle vara väldigt tacksam om du kunde ge mig lite tips om vad jag kan göra åt det, samt vad det kan vara.
P.s har varit på vårdcentralen, där fick jag Fungoral schampo och “kutan-oplosning”. Det var ca 3 veckor sedan, och har inte hjälpt något D.S

Torr hårbotten och klåda med sårbildning kan ses vid atopiskt eksem. Har du kanske haft det? Vidare kan hårbotten bli uttorkat av för mycket rengöring, man bör undvika at tvätta håret varje dag. Föreslår att du prövar receptfri hydrokortison kräm att smörja i hårbotten 2 gånnger dagligen i en vecka, drar ner på hårtvätt och verkligen försöker undvika att börja klia om det sticker i hårbotten.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 14 april, 2003 Publicerad: 14 april, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Keloidärr – täcks det av offentlig vård?

Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?

Hud & Hår

Vad beror kliande utslag under fötterna på?

Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?

Hud & Hår

Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?

Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: