Ange ditt sökord

Annons:

Fråga!

Hej! Jag är en tjej på 12 som vill fråga: Om man råkar få kiss på sig (det hände igår) kan det göra att huden gör ont (och är lite röd)? Hur länge är den det? Vad kan man göra åt det? Kan man köpa typ nån salva på apoteket? Som det är nu svider det lite och kliar lite! Hur lång tid tar det innan det försvinner?

Från en som skäms!

Hej! Det låter som om du fått en irritation på huden som ju är väl tänkbart. Du bör prata med någon vuxen och visa rodnaden om den inte går bort. Skolsköterskan?

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 27 mars, 2003 Publicerad: 27 mars, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten