Små prickar över dessa områden, kommer och går. Ibland gör de ont, nästan som blåmärken. Fötterna svullnar något. Vad ska jag göra? Uppsöka läkare? I så fall, vart bör jag vända mig?
Blodbristningar på fötter, smalben och lår
Det är svårt att gissa vad det kan röra sig om på din korta beskrivning. Kan det möjligen vara så kallade vasculiter? Man får då en immunologisk reaktion kring kärlen som ger ömmande röda “knottror” ofta på underbenen. Orsakerna till vasculit är många. Du bör absolut ta kontakt med din husläkare för diagnos och utredning.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?