Jag är gravid i v 39 och har för en vecka sedan börjat att få klåda på ett område på magen (som en 5-krona). Det är små upphöjda blåsor som kliar rejält. Detta är andra gången under graviditeten dessa dyker upp. Är orolig för att detta är bältros och kan ha skadat barnet. Vad tror du???
Gravid och bältros?
Svar till signaturen Anne
Bältros (herpes zoster) ger inte sådana symtom!! Vid bältros ses ett bandformat strikt ensidigt område med blodfyllda blåsor som ger smärta och ej klåda.
Det kan däremot röra sig om herpes simplex som just yttrar sig som återkommande grupperade blåsor inom ett litet område, ofta med klåda. Virusodling kan fastställa diagnosen. Hos många gravida kvinnor ses också speciella hudsjukdomar med kliande utslag som börjar på magen. Dessa kallas med ett samlingsnamn för PUPP och är helt ofarligt.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Ta hål i örat nära leverfläck?
Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.