Jag är gravid i v 39 och har för en vecka sedan börjat att få klåda på ett område på magen (som en 5-krona). Det är små upphöjda blåsor som kliar rejält. Detta är andra gången under graviditeten dessa dyker upp. Är orolig för att detta är bältros och kan ha skadat barnet. Vad tror du???
Gravid och bältros?
Svar till signaturen Anne
Bältros (herpes zoster) ger inte sådana symtom!! Vid bältros ses ett bandformat strikt ensidigt område med blodfyllda blåsor som ger smärta och ej klåda.
Det kan däremot röra sig om herpes simplex som just yttrar sig som återkommande grupperade blåsor inom ett litet område, ofta med klåda. Virusodling kan fastställa diagnosen. Hos många gravida kvinnor ses också speciella hudsjukdomar med kliande utslag som börjar på magen. Dessa kallas med ett samlingsnamn för PUPP och är helt ofarligt.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Akne och behandling med p-piller
Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?
Tappar stortånaglarna
Hej! Har tappat stortånaglarna vid två tillfällen, plus att jag har en tjock nagel med ett svart streck på.
Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?
Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?